отглеждане на лозя Без допълнителна загадка
Wiki Article
От избора на материалите зависи дали ще бъде максимално добре изпълнено фиксирането на тела към коловете. Тази операция се изпълнява много по-качествено на подпорни колони, произведени от напрегнат бетон, тръби от неръждаема стомана или от механично отрязана дървесина, импрегнирана чрез потапяне във вана за по-висока устойчивост на загниване.
Автор: Юлиана Стоичкова Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството.
Основен недостатък при често приложение е уплътняването на подорния слой.
Поддръжката на възприетата формировка се състои в ежегодното премахване на излишните зрели леторасти или на части от тях, както и на повредените многогодишни части на лозата; оставяне на необходимия брой плодни звена за съответното натоварване с плодни очи, съобразно биологията на сорта, растежната сила и здравното състояние на лозите с оглед получаване на оптимален по количество и качество добив грозде.
Недостатък при тях е високата енергоемкост и ниската производителност.
При производството на грозде борбата с плевелите се води многопланово – чрез традиционните химични методи с използване на хербициди, с повече на брой почвообработки и някои алтернативни физични методи като мулчиране, косене, опламеняване и др.
Когато искаме да облагородим съществуващо насаждение със зрели резници, тогава също можем да избираме между няколко начина. Най-известният е на пълен разцеп.
Когато междуредията в лозето се поддържат в затревено състояние, като за целта се използват подходящи тревни смеси, борбата с плевелите се извършва с косене. Използват се косачки както с упорно-палцев режещ апарат, така и ротационни косачки. Вторите дори са по-добри от гледна точка на това, че наситняват окосената маса и я разпръскват по цялата повърхност на междуредието, като впоследствие тя се използва за мулчиране.
Друг метод за съхранение на джибрите е покриването им със слама и замазването им с кал, като отгоре отново се нанася пласт пясък. Този пласт ще запълни появилите се пукнатини в замазката.
Когато искаме да облагородим вече съществуващо лозово насаждение или лози, то тогава можем да изберем от два начина – със зрели или пък зелени резници.
Ето кога и как да засадите нови лозички (+съвети от експерти)
Така е възможно лозя за три години да се създадат нови рамена, а гроздето да се появи само на едногодишния прираст.
При традиционното използване на джибри за изваряване на ракия, се следват няколко принципа. Джибрите са причина за вкисването, затова те трябва да се отделят след ферментацията, но това правило рядко се спазва.
Само по този начин ще бъде възможно да се получат лози с голям брой плодни летораси, които не са прекалено сгъстени.